...

Drgawki – Padaczka czy wiemy jak się zachować ?

11.02.2023
Drgawki Padaczka

Drgawki to niekontrolowane skurczowe ruchy mięśni, które powodują drganie całego lub części ciała. Mogą być spowodowane różnymi czynnikami takimi jak choroby, stres, urazy, gorączka lub powikłania ciąży. W niektórych przypadkach drgawki mogą być objawem poważnej choroby, dlatego ważne jest, aby udać się do lekarza w celu uzyskania pomocy medycznej

Napad drgawek może objawiać się jako nagłe, silne skurcze mięśni, które powodują drganie ciała. W niektórych przypadkach, całe ciało może być objęte drgawkami, podczas gdy w innych padaczka ograniczaja się tylko do pewnych części ciała, takich jak kończyny. W czasie napadu padaczki, osoba może nie być w stanie kontrolować swoich ruchów lub może stracić świadomość. W trakcie napadu można zauważyć w obrębie ust poszkodowanego wydobywającą się zwykle niewielką ilość piany oraz krwi. Trwałość napadu padaczki może wynosić kilka sekund do kilku minut. Osoby które przechodziły w przeszłości napady drgawek mogą odczuwać tzw. aurę padaczkową, która może ostrzec osobę chora lub bliskich przed wystąpieniem napadu co pozwoli się do niego przygotować.

W razie zaobserwowania wyżej opisanych drgawek należy przede wszystkim zachować spokój gdyż większość napadów padaczki ustępuje samoistnie w ciągu kilku minut. Podczas udzielania pomocy skupmy się na tym, żeby pomóc poszkodowanemu przejść przez napad bez dodatkowych obrażeń stosując się poniższych reguł:

  • Chroń chorego od urazów wtórnych w trakcie padaczki  – ułóż poszkodowanego w pozycji poziomej na miękkim podłożu. Pod głowę podłuż coś miękkiego np. swoje dłonie, ręcznik, kurtkę… Nie trzymaj jej tylko spraw, żeby leżała na miękkim podłożu.

  • Nie wkładaj niczego do ust, nie podawaj leków ani płynów

  • Ułóż poszkodowanego na boku tak aby uniknąć zachłyśnięcia oraz niedrożności dróg oddechowych

  • Gdy napad padaczki się skończy oceń przytomność, sprawdź oddech. Jeżeli oddycha pozostaw lub jeśli wcześniej tego nie zrobiłeś ułóż na boku.

  • Pozostań z chorym do odzyskania przytomności

Międzyczasie jeśli jesteś przygodnym świadkiem drgawki zadzwoń po pogotowie ratunkowe. Nie ma takiej konieczności, gdy wiemy, że chory jest przewlekle leczony na epilepsje albo napad po chwili samoistnie ustąpił. Mimo tego w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z dyspozytorem.

Pamiętaj, że drgawki mogą być objawem poważnej choroby, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania pomocy medycznej.

Wywiad SAMPLE KPP
KPP
olimed

Wywiad SAMPLE

S.A.M.P.L.E. to akronim, który jest często stosowany przez ratowników medycznych i służby medyczne w celu przeprowadzenia skutecznego wywiadu. Akronim Wywiadu SAMPLE oznacza: S – Symptomy:
Czytaj więcej »
defibrylator
KPP
olimed

Defibrylator AED

Dramatyczne sceny podczas meczu Cadiz z Barceloną Czy defiblyratory AED faktycznie ratują życie ?Dramatyczne sceny podczas meczu w tle użycie defiblyratora AED. Pamiętacie mecz 5 kolejki
Czytaj więcej »
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.