...

Hipotermia – co robić kiedy robi się naprawdę zimno?

25.01.2023

Hipotermia - co robić kiedy robi się naprawdę zimno?

Hipotermia

Hipotermia to stan, w którym ciało człowieka traci ciepło szybciej, niż jest w stanie je produkować. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak w takim przypadku udzielać pierwszej pomocy.

Na własnej skórze przekonał się o tym pewien policjant który brał udział w poszukiwaniach 2 letniego Adasia. Ten mały podróżnik postanowił pewnej mroźnej zimy wybrać się na nocny spacer po Racławicach. Gdy po kilku godzinach poszukiwań został odnaleziony nie dawał oznak życia oraz był głęboko wychłodzony. Funkcjonariusz który odnalazł chłopca niezwłocznie podjął reanimację. W momencie przewiezienia chłopca do szpitala w Prokocimiu temperatura jego ciała wynosiła 12,7 stopni C. Zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu podjął decyzję o rozpoczęciu specjalistycznych czynności ratunkowych oraz podłączeniu Jasia do ECMO czyli urządzenia pozwalającego na pozaustrojowe utlenowanie krwi. Determinacja i kunszt wszystkich ludzi uczestniczących w akcji ratowania chłopca zakończyła się ogromnym sukcesem. Mały podróżnik przeżył i ma się dobrze.  Historia Adasia o którym rozpisywały się światowe media jest doskonałą motywacją do tego aby zdobywać  wiedze i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy.

Jeśli znajdziemy się kiedykolwiek w podobnej sytuacji dobrze wiedzieć jak rozpoznać objawy hipotermii i jak w związku z tym postępować. Objawy hipotermii to: drżenie, sztywność mięśni, bladość skóry, osłabienie, zawroty głowy, trudności z mówieniem lub koordynacją ruchów. Jeśli zauważysz u kogoś te objawy, natychmiast wezwij pomoc medyczną i przystąp do udzielania pierwszej pomocy.

Jeśli osoba jest przytomna, przenieś ją do ciepłego pomieszczenia i ułóż na suchym, miękkim podłożu. Osoba powinna być ubrana w suche ubranie, a jeśli jest mokra, należy ją osuszyć. W sytuacji gdzie nie mamy dostępnego ciepłego miejsca nie ściągajmy mokrego ubrania. Użyjmy foli NRC aby szczelnie owinąć poszkodowanego.

Aby pomóc ciału w produkcji ciepła, możesz przykryć osobę kocem lub kocami, a także podłożyć pod nią ciepłe podłoże, np. termofor. Warto podać osobie ciepły napój, ale nie alkohol.

 

Jeśli osoba jest nieprzytomna, należy ułożyć ją w pozycji bezpiecznej i wezwać natychmiast pomoc medyczną.

Pamiętaj, że hipotermia jest poważnym stanem, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Dlatego ważne jest, aby udzielić pierwszej pomocy jak najszybciej po zauważeniu objawów wychłodzenia.

Warto pamiętać, że aby zapobiec hipotermii, należy używać adekwatnego ubrania do warunków atmosferycznych, unikać kąpieli wodnych w zbiornikach wodnych o niskiej temperaturze, zwracać szczególna uwagę na dzieci, osoby starsze oraz chorych z zaburzeniami psychicznymi a także nie bagatelizować osoby nietrzeźwe znajdujące się na mrozie.

Wywiad SAMPLE KPP
KPP
olimed

Wywiad SAMPLE

S.A.M.P.L.E. to akronim, który jest często stosowany przez ratowników medycznych i służby medyczne w celu przeprowadzenia skutecznego wywiadu. Akronim Wywiadu SAMPLE oznacza: S – Symptomy:
Czytaj więcej »
defibrylator
KPP
olimed

Defibrylator AED

Dramatyczne sceny podczas meczu Cadiz z Barceloną Czy defiblyratory AED faktycznie ratują życie ?Dramatyczne sceny podczas meczu w tle użycie defiblyratora AED. Pamiętacie mecz 5 kolejki
Czytaj więcej »
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.